En mavi, en berrak, en derin...Başlığı hak ediyor Salda Gölü... 180 m ölçülmüş derinliği ile en derin, fotoğraftan da anlaşılacağı üzere en mavi ve en berrak göl... Rakım yaklaşık 1200 m! Kumsalı içerdiği Magnezyum nedeni ile kar gibi, su ise sodalı. 


Göl ve etrafı nesli tehlike altındaki bir takım endemik türleri barındırıyor. Salda Sığırkuyruğu, Karabaşlı Martı ve bunlardan biri de Aphanius Anatolia denen, akvaryumlarda da üretilen bir balık türü. 
Salda Gölü 1989'dan beri de 1. derece sit alanı iken 1992'de korunma derecesi düşürülüp kısıtlı yapılaşmaya izin verilmiş. Tabi bu durum tarihe karışıp göl yapılaşmaya açılmaz temennisindeyiz. 
Çamuru şifalıymış, biz sadece yüzdüğümüzden çamurla pek oynamadık, fakat kum bir garip, eline alınca ufalanıp gidiyor. 


Bir taraf bembeyaz bir plajken, diğer taraf yemyeşil orman. Salda Gölü Toroslar' ın  üzerindeki bir mücevher gibi. 


Göl kenarına kamp yapabilir ya da Antalya- Pamukkale arasında bir yerlerde kalıyorsanız günübirlik Burdur Yeşilova'ya gidip görebilirsiniz... 

  


Kendinizi bir anda Maldivlerde sanmanız olası :))

3 yorum:

 1. Sen git Burdur'da 6 ay geçir şuraların adını bile duyma

  YanıtlaSil
 2. Böyle güzel bir yerin varlığından bizleri de haberdar ettiğiniz için çoook teşekkürler!

  Etraf turistik istilaya uğramamış görünüyor, insan bir taraftan birçok kişi bu güzellikten faydalansın diyor, diğer taraftan kalabalık, gürültü, tüketim kültürünün çöp yığınlarını görünce de yok yok kimse bilmese de olur, diyor😏

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten pek bilinmiyor , hem iyi hem kötü. Neyse biz gittik gördük, sıra Siz'de :)

  YanıtlaSil